Batur Logo

Warsztaty Zielone Laboratorium

Cel:
Ludzie w dawnych czasach samodzielnie przygotowywali leki, kosmetyki i środki czytości. W chwili obecnej dla wygody wszystko kupujemy w drogeriach, marketach i sklepach. W masowej produkcji kosmetyków czy środków czystości, podobnie jak w przypadku żywności, ciągle dopuszcza się stosowanie substancji szkodliwych dla naszego zdrowia. Wspólnie z żoną postanowiliśmy odtworzyć zapomniane tradycje związane z medycyną ludową, naturalną i zielarstwem. Przypominamy o laborantach, szeptuchach, zielarzach, olejkarzach i wielu innych dawnych zawodach związanych z medycyną ludową, nie zapominając o tradycjach rodzinnych. Uczymy jak wykonać najprostsze preparaty mające właściwości lecznicze, kosmetyczne lub czyszczące. To wszystko ubrane jest w interaktywne formy edukacyjne dostosowane do wieku uczestników.

Opis:
Warsztaty możemy prowadzić wyjazdowo w każdym wskazanym na Świecie miejscu i stacjonarnie w naszym gospodarstwie, które leży w Kranie Wygasłych Wulkanów. Ogród ziołowy, otaczające pola i łąki dostarczają do naszych zajęć podstawowy materiał czyli rośliny lecznicze (zioła, owoce, warzywa). Warsztaty dostosowujemy do potrzeb uczestników. Pracujemy z wykorzystaniem metod interaktywnych, u nas możesz dotknąć, powąchać i oczywiście spróbować. Dotychczas odwiedziło nas wiele grup, od maluchów po seniorów oraz osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Tematyka warsztatów zawsze nawiązuje do roślin leczniczych: mydła ziołami inspirowane, kremy pachnące ziołami, dzikie smaki z pola i łąki, herbaty ziołowe, kosmetyki naturalne: pomadki i masła do ust, pasty do zębów, sole kąpielowe, oleje do masażu, nieuciążliwe dla nas i środowiska środki czystości i wiele innych. To od Ciebie zależy czego chciałbyś się nauczyć, my się dostosujemy.

Prowadzący:
Marta i Maciej Zawierucha. Marta - Instruktor Harcerstwa, Maciej - Instruktor edukacji ekologicznej Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja. Działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych prowadzimy od 15 lat. W ostatnich czterech latach z naszych warsztatów skorzystało ponad 7000 osób, już prawie 8000. W swoich działaniach kontynuujemy tradycje rodzinne, rozwijamy pasję do roślin, naszymi działaniami nawiązujemy również do dawnych zawodów min. Karkonoskich Laborantów.

Kontakt bezpośrednio do prowadzących:
Marta i Maciej Zawierucha, Rzeszówek 33, 59-540 Świerzawa,
tel. 606571682
e-mail: maciej.zawierucha@wp.pl
www.ziolamiinspirowane.pl
https://www.facebook.com/ziolamiinspirowane/

Zarezerwuj nocleg